Hľadá sa odborníčku/odborníka

Autor: Anca Dragu | 23.7.2006 o 14:00 | Karma článku: 10,08 | Prečítané:  3544x

Už mi je to jasne že Slovensko je krajná plná odborníkov a analytikov:) Každý článok v novinách uvieduje nejakú odborníčku/nejakého odborníka ktorá/y vysvetli čo sa deje na Slovensku v oblasti X,Y,Z. To je bežná praktika na svete, rozdiel je v tom že v iných krajných čo tie odborníci povedia je žaložena na štúdii ktorý  boli urobene na tu špecifickú tému. Bohužiaľ na Slovensku väčšina odborníkov/analytikov (hlavne sociológovia, psychologovia, a politologovia) rozprávajú na základe svoji vlastnii tušenie. Ako jedna moja dobra kamarátka hovorí, „Ale prosím ta, také veci viem a ja povedať na čo ma diplomu v sociológie/psychológie a pracoval niekoľko rokov v tento oblasti? Vedi nič nove nepovie...”

Nedávno jeden sociológ mi vysvetlil aký veľkí nedostatok výskumov v oblasti sociálnej psychologie ma Slovensku. Nie sú peniaze pre taký výskumy. Existuje študentsky prieskumov ale čo ja viem ak majú kvalitu vedi klasicky študent chce skončiť tu diplomovú pracú čo najrýchlejšie a malo tie supervisery ktorý vedia motivovať študenti aby robili fakt kvalitnú pracú ktorý nie je na polovicu kopírovaná z internetu a dá sa použiť aj na seriózni research.

 

Tak strašne som sa smiala kedy som čítala jeden článok o “singlovia” na Slovensku (časopis .týždeň, posledne číslo, áno viem že je blízko KDH). Boli tam kopec expertov ktorý sa snažili vysvetliť že...aaaaa....že....vôbec nie je veľmi jasne čo, ale pani redaktorka dala otázku ktorá už ma tam veľmi jasne čo ona si mysli a teraz oni musia komentovať. Moja otázka je ak tie odborníkov fakt vedia ak sú viac “singlovia” na Slovensku a ak áno prečo je tak. Povedať že existuje taký fenomén na Slovensku znamená ukázať nejaký štúdia/čísla/lúdia ktorý pátrali po celu krajnú, rozprávali s tisíce lúdia a zistili že “áno, je to tak”. A prečo je to tak? To je o veľa dolojžitejšia otázka.  Jeden z tých odborníkov vysvetlil že napríklad ženy so vysokú školu sú náročné a nechcú zobrať šoféra za manžela napríklad (nepovedal aj ako to zistil). Ja môžem prist s desiatimi chalanmi ktorý skončili VŠ a ktorý nikdy by nezobrali pokladničku z Tesca na ženu okrem situácie kedy ta pokladnička by bola fakt veľmi, veľmi krásna (ale taká krásna žena by nerobila pokladničku, podľa mňa:)). Very scientifical indeed:)

 

Potom sa snažili vysvetliť že mladi muži ktorý pracujú v oblasti IT žijú vo virtualnom svete, strávia veľa času pri počítača a stratia schopnosť komunikovať „face to face“ (osobne). Súhlasím ale každý môže zistiť také veci aj sám/a a dokonca nie je fair robiť zle imidž ITkarov, veď môžete naštevit hoci ktoré kancelárie na Slovensku a vidíte lúdia ktorý pošlú email kolegov ktorý sedia len 2m ďalej. A možno že aj tak sa môže stratiť schopnosť komunikovať osobne. Vidím to sama a nepotrebujem sociológa aby mi to povedalo:) Ten sociológ mi radšej vysvetli ako mam bojovať proti takej situácie:)

 

Radšej používali informácii založení na štúdii spotrebiteľských výdavkov ktorý sú urobene na profesionálnu úroveň (ich urobili komerčne agentúre ktore majú viac peniaze a kvolitomu viac možnosť urobiť dobru anketu:)) Existuje teória že „singlovia“ sa správajú inak ako konzumateri to možno že taký štúdia by priniesli viac svetlo.

 

Väčšina odborníkov/analytikov na Slovensku nemajú vnútorné informácie. A to je veľmi očividný kedy počujete nejaký politicky analytik. Oni komentujú čo je/bolo v novinách tak nepovedia nič nove, veď každý môže čítať a analyzovať pre seba, na čo by potreboval/a analytika? Som sa nudila na niekolkov konferencie ktorý organizovali političke strane a som tam videla kopec novinárov, politikov, aj študentov ale žiadni z analytikov ktorý potom večer boli v tele a nám vysvetlili ako funguje politička scéna na Slovensku.

 

Vidíte, mi novinári mame lahksie život pretože mi mame „pocíti“ tak položíme otázku odborníkov (jasne že dá sa debatovať ako vybrame vhodnú osobu na rozhovor). Naša otázka je subjektívna, jasne, napríklad,  „mam pocit že menej a menej Slovákov sa chcú oženiť“. To je náš pocit ale ten odborník/ta odborníčka nemôže vyjadriť svoj pocit, musí povedať niečo vedecky alebo aspoň na základ dlhodobej odbornej skúsenosť. Lenže aj oni sú lúdia a tužia trošku po sláve.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Od sebavedomia k panike. Ako sa zmenil Kočner v Threeme

Kočner poslal správu aj Jánovi Kuciakovi.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kde zlyhala Zuzana Čaputová ako prezidentka?

Ako sa v úrade darí novej prezidentke.

Cynická obluda

Božská neefektivita

Keď si zakladatelia kresťanstva vymýšľali boha, očividne si ho vymysleli hrozne neefektívneho.


Už ste čítali?